Zapewnienie pracownikom wody pitnej to nie tylko miły gest, ale również wymóg prawny wynikający z zasad BHP – bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Kiedy i w jaki sposób pracodawcy powinni zapewnić wodę pracownikom? Wyjaśniamy!
Woda dla pracowników – przepisy
W Polsce zapewnienie wody pitnej w miejscu pracy jest regulowane przez Kodeks pracy oraz rozporządzenia wydane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.
W kwestii takiej jak woda dla pracowników przepisy to przede wszystkim Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. z 1996 r. Nr 60, poz. 279 z późn. zm.).
Kiedy pracodawcy powinni zapewnić wodę pracownikom?
Zgodnie z polskim prawem obowiązki pracodawcy związane z dostępem do wody pitnej to:
Wszyscy pracownicy
Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia dostępu do wody zdatnej do picia albo innych napojów wszystkim pracownikom, niezależnie od charakteru ich pracy. Miejsca, w których mogą oni skorzystać z wody pitnej, nie powinny być oddalone od stanowisk pracy o więcej niż 75 m.
Praca w warunkach gorącego mikroklimatu
W przypadku pracowników pracujących w środowiskach z warunkami uciążliwymi, w których temperatura przekracza 25°C, takich jak odlewnie, huty szkła lub zakłady w innych gałęziach przemysłu, gdzie występują wysokie temperatury, pracodawcy muszą zapewnić odpowiednią ilość napojów wzbogaconych w sole mineralne i witaminy.
Praca w warunkach zimnego mikroklimatu
Woda dla pracowników jest niezbędna, gdy siła chłodząca powietrza znajduje się na poziomie powyżej 1000 WCI.
Praca na otwartej przestrzeni
Dotyczy pracy w temperaturze wynoszącej poniżej 10°C oraz pracy w temperaturze powyżej 25°C.
Praca na stanowiskach narażonych na czynniki atmosferyczne
W tym przypadku pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom dostępu do wody, gdy temperatura w wyniku czynników atmosferycznych przekracza 28°C.
Praca związana z wysiłkiem fizycznym
Pracownicy wykonujący ciężką pracę fizyczną, zwłaszcza w budownictwie, rolnictwie lub produkcji, muszą mieć stały dostęp do wody pitnej w celu uzupełnienia płynów utraconych w wyniku pocenia się i wysiłku. Dotyczy to pracowników, w przypadku których wysiłek energetyczny przekracza 1500 kcal (6280 kJ) dla mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) dla kobiet.
Ile wody należy zapewnić pracownikom?
Prawo nie określa dokładnych ilości, ale nakazuje, aby woda była dostarczana w ilościach wystarczających do zaspokojenia potrzeb wszystkich pracowników.
Należy pamiętać, że woda pitna powinna być łatwo dostępna dla wszystkich pracowników przez cały czas pracy. Także musi spełniać normy zdrowotne dotyczące bezpieczeństwa i czystości, czyli musi być wolna od zanieczyszczeń.
Woda dla pracowników – metody dostarczania
Pracodawcy mogą wypełniać swój obowiązek na różne sposoby, w zależności od organizacji miejsca pracy:
• Butlowe dystrybutory wody – stosowane na stanowiskach pracy wewnątrz. Butle te wymagają regularnej wymiany na nowe po wyczerpaniu wody, co może być kłopotliwe przy jej dużym zużyciu.
• Bezbutlowe dystrybutory wody – najwygodniejszy i najbardziej opłacalny jest dystrybutor, który podłączany jest do sieci wodociągowej. Najczęściej ma on formę dystrybutora wolnostojącego lub nablatowego. Dystrybutory te wyposażone są także w filtry wody.
• Napoje butelkowane – woda i inne napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy stosowane są na tych stanowiskach pracy, na których instalowanie dystrybutorów nie jest możliwe, na przykład podczas prac terenowych.
W naszej firmie Water Solution oferujemy szeroką gamę nowoczesnych, bezbutlowych dystrybutorów wody dla firm, które idealnie sprawdzą się w każdym miejscu pracy. Dzięki naszym rozwiązaniom, pracodawcy mogą zapewnić swoim pracownikom stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej. Skontaktuj się z nami!